Mini poradnik o fotografowaniu telefonem.
Coraz więcej zdjęć wywoływanych w zakładzie pochodzi z telefonów komórkowych. Kilka prostych podpowiedzi może sprawić, że takie zdjęcia będą dużo ładniejsze.
1. Ustaw rozmiar zdjęć (rozdzielczość aparatu).
Nawet w najlepszych telefonach, domyślne parametry aparatów są przeważnie ustawione na jakość: średnią a bywa, że nawet na: niską. Warto ją przestawić na: wysoką. To znacząco poprawi nasze zdjęcia. W tym samym miejscu wybiera się też czy aparat będzie robił zdjęcia panoramiczne, kwadratowe czy prostokątne. Jeśli zamierzamy kiedyś wykonać odbitki to trzeba wybrać prostokątne proporcje obrazu. Niektóre telefony opisują to jako proporcję boków 2 do 3. Te ustawienia wykonujemy raz i telefon zapamięta nasz wybór.
2. Czysty obiektyw.
Telefon często trzymamy przy uchu i dlatego obiektyw aparatu jest zwykle trochę zatłuszczony. Powstają na nim smugi, które będą widoczne na zdjęciach lub zdjęcia będą zamglone. Ale w bardzo prosty sposób można temu zaradzić. Wystarczy nabrać zwyczaju przetarcia obiektywu czystym miękkim materiałem tuż przed fotografowaniem. Czysty obiektyw pozwala zrobić klarowne zdjęcia.
3. Zdjęcia pod światło.
Przy fotografowaniu pod światło pomyli się każdy, nawet najlepszy aparat. Ludzie będą wtedy mieli bardzo ciemne i pozbawione szczegółów lub nawet czarne twarze. Taki problem powstaje kiedy robi się zdjęcie na tle okna, pod słońce, na tle jasnego nieba lub kiedy inne silne światło świeci w obiektyw. Bywa to nazywane światłem wstecznym. Jeśli warunki zmuszają nas do zrobienia ujęcia na tle okna, musimy zasłonić zasłony, włączyć w pomieszczeniu jasne światło i użyć lampy błyskowej. Aby lampa zadziałała przy fotografowaniu pod światło trzeba ją przełączyć w tryb, który wymusza, żeby zawsze błysnęła. Lampa ustawiona na tryb "auto" nie zadziała przy fotografowaniu pod światło.
4. Słońce i cień.
Jeśli dwie osoby stoją na granicy cienia i ostrego światła słonecznego albo w grupie osób, którym robimy zdjęcie część z nich będzie w cieniu a część w ostrym słońcu, wykonane zdjęcie wzmocni tą różnicę. Późniejsze rozjaśnienie osób w cieniu spowoduje, że ludzie w słońcu będą mieli twarze jak białe plamy a przyciemnianie zdjęcia sprawi, że osoby w cieniu staną się bardzo ciemne. Użycie lampy błyskowej trochę pomaga ale tylko nieznacznie zmniejsza ten błąd fotograficzny. Dlatego lepiej będzie już przy fotografowaniu zadbać, żeby ludzie trochę się przesunęli i wszyscy (szczególnie twarze) byli albo w cieniu albo na słońcu.
5. Pionowo czy poziomo.
Jak trzymasz telefon kiedy robisz zdjęcie? Większość zdjęć w albumie chcemy mieć w pozycji horyzontalnej (w układzie poziomym). Ale z przyzwyczajenia większość zdjęć ludzie robią trzymając aparat w pionie. Wtedy tylko 1/3 lub nawet 1/4 zdjęcia nadaje się do skopiowania na papier. Znacząco zmniejsza to jakość odbitki. Dlatego lepiej jest już przy fotografowaniu pomyśleć jaki ma być końcowy układ całego zdjęcia i odpowiednio do tego ustawić aparat. Chyba częściej telefon warto ustawić w poziomie, bo taki jest nasz naturalny sposób widzenia. Ekrany kinowe, telewizyjne i monitory komputerowe wyświetlają obrazy w układzie poziomym. Fotografowanie w pionie jest natomiast zalecane przy fotografii portretowej. Od tego zresztą pochodzi angielska nazwa układu pionowego.
6. Zdjęcie zamazane (Poruszenie telefonem).
Ten niechciany skutek przytrafia się nam zwykle gdy dopiero zaczynamy fotografować telefonem lub aparatem. Tego defektu nie da się później naprawić. Rozmazanie całego zdjęcia pojawia się jeśli w momencie fotografowania trzymamy aparat niestabilnie lub stukamy w niego żeby wykonać zdjęcie. Wtedy aparat doznaje wstrząsu i to w momencie, gdy właśnie rejestruje obraz. Żeby zdjęcia, które robimy były wyraźne trzeba w chwili fotografowania trzymać telefon czy aparat nieruchomo i przycisk wyzwalania naciskać z wyczuciem, delikatnie.
7. Ludzie zamazani (Poruszenie ludzi).
Nawet jeśli nauczymy się nie poruszać aparatem może się zdarzyć, że wszystko na zdjęciu jest wyraźne a jedna osoba jest rozmyta, poruszona. Dzieje się tak jeśli oświetlenie planu zdjęciowego jest słabsze i ktoś z osób fotografowanych szybko się porusza (podskakuje, kręci się, zmienia pozycję). Jeśli taki ruch ma miejsce w momencie naświetlania zdjęcia to obraz tej osoby będzie niewyraźny.
8. Kadrowanie (Dużo pustego pola).
Dużo pustego pola źle wpływa na kompozycję zdjęcia. Przycinanie go potem (przybliżanie, kadrowanie) wprawdzie poprawia kompozycję odbitki ale pogarsza jakość obrazu. Zdjęcie staje się mniej wyraźne, chropowate. Dlatego o kompozycji zdjęcia trzeba pomyśleć już wtedy gdy trzymamy w ręku telefon lub aparat. Późniejsze kadrowanie powinno mieć charakter korekty a nie całkowitej zmiany kompozycji zdjęcia.
9. Szumy na zdjęciach (plamy, paprochy).
Szumy powstają w ciemnych obszarach zdjęcia i przy bardzo słabym oświetleniu. Ciemne zdjęcie można wprawdzie potem rozjaśnić ale szumy pozostaną a nawet staną się bardziej widoczne. Żeby temu zaradzić trzeba w momencie fotografowania włączyć jasne oświetlenie.