Jak się robi zdjęcia analogowe.

Podstawowe informacje.

Do zrobienia zdjęć analogowych potrzeby Ci jest aparat (analogowy) i film (kolorowy lub czarno-biały). Każdy aparat nadaje się zarówno do zdjęć kolorowych jak i do czarno białych. To jakie będą zdjęcia zależy tylko od filmu który założysz.

Gdy już naświetlisz aparatem zdjęcia na filmie, zawiera on utajony obraz wszystkich twoich zdjęć. Jednak nie możesz ich od razu obejrzeć. Aparatu nie można otwierać od razu, żeby nie wystawić na światło rozwiniętego w nim filmu. Zostałby on wtedy zaświetlony a zawarte na nim twoje fotografie uległyby zniszczeniu. Trzeba najpierw zwinąć film z powrotem do kasety. Aparaty z silnikiem do naciągania filmów mają do tego specjalny przycisk. Aparaty manualne mają korbkę lub pokrętło i zazwyczaj trzeba najpierw zwolnić hamulec trzymający film. Jeśli do kasety zwinie się cały film nie próbuj wysunąć z kasety końcówki zwiniętego filmu. Bez specjalnej wyciągarki to się na pewno nie uda a próby kręcenia rolką prowadzą do załamywania się filmu a nawet do zerwania go przy rolce.

Film ze zrobionymi zdjęciami trzeba teraz przy pomocy procesów chemicznych "wywołać", inaczej mówiąc ujawnić zarejestrowany na nim obraz i "utrwalić" tzn sprawić, żeby nie był już wrażliwy na światło. Zwykle robi się to w zakładzie fotograficznym.

Po wywołaniu filmu będzie na nim widoczny obraz negatywowy. Jest on trudny do oglądania ponieważ to co w rzeczywistości jest jasne, na negatywie jest ciemne i na odwrót. Tak samo ma się sprawa z kolorami. Każdy jest w barwie przeciwstawnej, tzn to co było niebieskie jest żółte, co było zielone jest purpurowe, co było czerwone jest niebiesko-zielone. W dodatku obrazy na filmie są bardzo małe. 

Zdjęcia istniejące na wywołanym filmie trzeba teraz naświetlić na papier światłoczuły (wykonać odbitki) lub zeskanować i zapisać w postaci plików cyfrowych. Obrazy naświetlone na papier światłoczuły trzeba także poddać procesom chemicznym tj wywołać i utrwalić. Ponieważ papier tak samo jak film działa na zasadzie odwracalnej więc to, co w rzeczywistości było jasne znowu takie jest, co było ciemne znowu jest ciemne i tak samo ma się sprawa z kolorami. Obraz znowu jest pozytywowy.

Zdjęcia na papierze wykonane tą metodą są bardzo trwałe. Przechowywane w albumie przetrwają w dobrym stanie co najmniej 100 lat.

Jeśli fotografujesz prostym aparatem analogowym to masz mniejszy wpływ na wygląd zdjęć. Ale nawet przy takim sprzęcie możesz zadbać, żeby założyć film o czułości, która będzie odpowiednia do warunków w czasie fotografowania i pamiętać o włączeniu lampy jeśli aparat jest w nią wyposażony (szczególnie w nocy, bo zdjęcia nocne robione na filmie bez użycia lampy nie wychodzą). Żeby lampa spełniła swój cel, ludzie na pierwszym planie nie powinni stać za daleko, tzn nie dalej niż 1,5 do 2 metrów. Duże znaczenie ma dbanie o czystość obiektywu i nie zasłanianie go palcem.

W bardziej zaawansowanych aparatach masz dodatkowo możliwość ustawienia: ostrości na obiektywie, czasu naświetlania filmu (odpowiada za to migawka) i ilości światła przepuszczanego przez obiektyw (odpowiada za to przesłona obiektywu). Na początku może uznasz to za utrudnienie ale te funkcje dają Ci większy wpływ na końcowy wygląd zdjęcia.

* Jeśli masz pytania lub spostrzeżenie co jeszcze przydałoby się początkującym, to napisz proszę na mail zakładu. Chętnie dopiszę potrzebne informacje.

Jeśli interesuje cię przebieg procesów chemicznych zobacz kolejne informacje:

Wywołanie filmów kolorowych.

Wywołanie filmów czarno-białych.

Wykonanie odbitek.

Zeskanowanie filmów.